Zápaly priedušiek a pľúc

Zápal priedušiek – Bronchitída

Chorobu vyvolávajú najmä vírusy a baktérie. Deti spočiatku sucho, neskôr vlhko kašlú. Kašeľ môže dráždiť dieťa aj na vracanie. Výlučok je najprv riedky, potom hustejší, hlienový a nakoniec hnisový. Deti nevedia výlučok vykašlať a prehĺtajú ho. Možno ho potom nájsť vo vyvrátenom žalúdočnom obsahu.
Teplota sa zvýši a môže byť až na úrovni vysokej horúčky. Komplikácie sa vyskytujú najmä u oslabených dojčiat (najčastejšie zápal pľúc a stredného ucha).astma

Pri postihnutí menších bronchov vzniká osobitná forma bronchitídy: astmatická bronchitída alebo spastická bronchitída, ktorá pískavým dýchaním pripomína bronchiálnu astmu. Vyskytuje sa najmä v dojčenskom a po dojčenskom veku. Asi 5 % detí, ktoré trpeli na opakované spastické bronchitídy, dostane potom pravú bronchiálnu astmu. Miestnosť, v ktorej leží liečené dieťa, má byť čistá, bezprašná, dobre vetraná, s teplotou vzduchu 20-22 °C. Vzduch treba zvlhčovať rozvešaním mokrých plachiet alebo uterákov. Dojčatá majú meniť polohu, aby sa im pľúca ventilovali. V období suchého kašľa prospieva dieťaťu vdychovanie vodných pár. Staráme sa aj o vyrovnaný psychický stav dieťaťa. O podávaní liekov rozhodne lekár podľa charakteru, vážnosti a príčiny choroby. Strava sa nemá podstatne meniť: pridávame len tekutiny, napríklad čaj s citrónom. Zápal priedušničiek (bronchiolitída) je vážnou chorobou obyčajne vírusového pôvodu; postihuje najmä dojčatá a deti podojčenského veku. Pri tejto chorobe sa v dôsledku spuchnutia sliznice a tvorby výlučku zúžia najdrobnejšie priedušky (priedušničky). Tým sa zamedzuje prístup vzduchu do pľúcnych mechúrikov a spôsobuje namáhavé dýchanie (podobne ako pri astme). Horúčka býva vysoká a celkový stav dieťaťa je vážny. Liečba tohto ochorenia má byť nemocničná.

Bronchiálna astma

Táto choroba sa prejavuje záchvatmi dýchavice, spôsobenými opuchom sliznice a kŕčovitým sťahom svalstva priedušničkových stien. Príčinou choroby je alergia precitlivenosť na rozličné látky (alergény), ktorými môžu byť čiastočky prachu, peria, srsti, produkty baktérií, chemické látky, lieky a pod. Astma sa najčastejšie vyskytuje medzi deťmi, ktoré trpeli alebo trpia na alergické choroby kože, napríklad ekzémy. Astmatické deti bývajú nervove nevyrovnané, pričom citové aj duševné vzrušenie môže u nich vyvolať záchvat.

Pravá bronchiálna astma sa vyskytuje obyčajne až po 5. roku. Prejavuje sa záchvatmi dýchavice spojenými s bledosťou, úzkostným bolestným výrazom tváre a s hlasným pískavým dýchaním (najmä pri výdychu). Astmatické záchvaty sa začínajú obyčajne večer a môžu trvať až do rána. Na rozdiel od astmatickej bronchitídy sa pri pravej astme nezjavujú horúčky a zápalové zmeny na prieduškách. Pri záchvate sa podávajú lieky, ktoré uvoľňujú kŕčovité sťahy svalstva priedušničiek (adrenalín a i.). Z okolia chorého treba odstrániť látky vyvolávajúce záchvat, ale rovnako musíme likvidovať aj všetky možné ložiská infekcie (napríklad mandle) a vyliečiť zápaly ucha, prínosových dutín atď. Astmatické deti majú byť pod stálym lekárskym dozorom. Dôležitý je vhodný psychický prístup k dieťaťu, správna výchova, telesné otužovanie a dobrá výživa. Odporúčajú sa klimatické kúry vo vysokých horách, napríklad na Štrbskom Plese.

Zápaly pľúc – Pneumónie

Pri pneumóniách ide pravidelne o postihnutie pľúcnych mechúrikov (alveol) zápalovými zmenami. Mechúriky sa naplnia výpotkom, ktorý porušuje až znemožňuje správnu výmenu plynov v postihnutých častiach pľúc. Zápaly pľúc sa podľa vyvolávajúcich činiteľov delia na bakteriálne, vírusové, parazitárne a iné. Podľa veku dieťaťa ich delíme na zápaly pľúc novorodencov a mladších dojčiat a zápaly pľúc starších dojčiat a väčších detí.

Príznaky. Začiatok býva obyčajne náhly. Teplota vystúpi na 38-40 °C, ba i vyššie, dýchanie sa nápadne zrýchli, je namáhavé, plytké a stenavé. Nozdry sa pri vdychu rozširujú. Mäkké časti hrudníka, horná časť brucha a oblasť nad hrudnou kosťou sa pri vdychu vťahujú (do pľúc sa totiž dostane primálo vzduchu a ich rozvinutie zaostáva za rozopnutím hrudníka). Pri ťažšom priebehu vzniká modré sfarbenie úst a nechtov; ruky a nohy bývajú chladné. Príznaky ťažkej dýchavice sa medzi väčšími deťmi vyskytujú zriedka. Pravidelne sa pridružuje kašeľ, ktorý sa však u novorodencov a mladších dojčiat nemusí vyskytnúť. Celkom netypicky prebieha bron-chopneumonia nedonosených detí. Často má formu žalúdkovo črevnej choroby bez horúčky a kašľa. Deti odmietajú piť, majú zduté bruško, ich telesná hmotnosť klesá, majú slabý a zrýchlený pulz, zrýchlený a niekedy nepravidelný dych a modré zafarbenie kože.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *