Ústna Dutina

Ústnu dutinu ohraničujú pery, horné a dolné zuboradie, zo strán lícnej kosti a líca, zhora tvrdé a mäkká svalovo väzivová spodina, na ktorej leží jazyk. Vzadu ústi do hltana. V hornej časti hltana, v nosohltane, je sústava lymfatického tkaniva, nosohltanová mandľa a v ústnej časti hltana krčné mandle, ktoré môžeme vidieť aj voľným okom, keď dobre vyplazíme jazyk a povieme „ááá“.ustna-dutina

Do ústnej dutiny ústia vývody troch párov slinných žliaz. Sú to žľazy pri ušné (pri ušnice), podjazykové a podsánkové. Ich vývody sú nad druhými hornými stoličkami, na dne úst popri jazyku a priamo pod jazykom, a to v kom poradí, ako sme ich vymenovali.

Sliny zrieďujú potravu, zjemňujú ju a čiastočne ju aj pomocou enzýmu ptyalínu natrávia. Zvlhčujú ústnu dutinu, čím uľahčujú prehĺtanie a rozprávanie. Sliny sú dvojaké, riedke a husté, hlienové, podľa toho, aký podnet vyvolal ich vylúčenie zo žľazy. Príušnica tvorí napr. len riedke sliny. V slinách sú okrem ptyalínu aj ióny draslíka a sodíka.

Jazyk je svalový orgán. Na povrchu ho vystiela drsná sliznica, v ktorej sú chuťové poháriky, a to najviac na koreni jazyka. Jazykom potravu nielen chutnáme, ale aj miešame. Z koreňa jazyka sa každý hlt premiešanej potravy dostáva do hltana. Tým sa začína prehĺtanie.

Prehĺtanie je veľmi zložitý dej. Ovláda ho nervstvo inervujúce priečne pruhované svaly hltana pri súčasnom reflexnom zatváraní dýchacích ciest a hladká svalovina pažeráka. Najprv hlt posunieme koreňom jazyka a svalmi hltana na zadnú stenu hltana. Tým sa podráždia nervové zakončenia IX. a X. hlavového nervu a ďalší dej je už potom reflexný. Zodvihne sa mäkké podnebie, čím sa uzavrie cesta do nosovej dutiny. Hrtan sa zdvihne, hlasivky sa priblížia k sebe, dýchanie sa dočasne zastaví a zadné oblúky hltana sa priblížia k sebe, aby uzavreli vchod do úst. Potom sa hltan opäť otvorí a hlt postupuje ďalej. Príchlopka na hrtane zatvára vchod do nižších dýchacích ciest dovtedy, kým hlt nevstúpi do pažeráka. Pažerák ho uchopí a pohybmi svojej hladkej svaloviny ho dopraví do žalúdka. Preto pri prehĺtaní nemôžeme hovoriť, ani dýchať.

Prehĺtanie je teda zložitý dej a akákoľvek chyba v súhre prehĺtacích pohybov je pre človeka veľmi nepríjemná. Niektoré nervové poruchy tejto oblasti nervstva, najmä IX. a X. nervu, často sa prejavujú buď neschopnosťou prehltnúť hlt, alebo unikaním tekutej potravy do nosa, späť do úst, prípadne do hrtana a nižších dýchacích ciest.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *