Tonzilitída – Angína – Zápal mandlí

Definícia:

Tonzilitída tiež aj angína alebo zápal mandlí. Tonzilitída sa týka zápalu mandlí tzv. tonzilov. K zápalu sa môžu pridať aj ďalšie oblasti v zadnej časti krku, vrátane mandlí a linguálneho tonzilu. Mandle sú lymfatické uzliny, alebo oválne masy lymfatických žliaz tkaniva, ktorá sa nachádza na na oboch stranách krku. Infekcia mandlí sa nazýva angína.caj

Existuje niekoľko variant angíny: akútne, recidivujúce a chronické angíny. Toto ochorenie je obvykle spôsobené buď vírusovou alebo bakteriálnou infekciou (streptokoky, stafylokoky, pneumokoky).

Tonzilitída – Angína je veľmi častá u detí a mladých ľudí, ale môže sa objaviť v každom veku. Charakteristiky ochorenia sú bolesti v krku, ťažkosti s prehĺtaním, kašeľ, povlak na jazyku, ťažšie prehĺtanie, chrápanie, zápach z úst a zvýšená teplota.

Tonzilitída – Angína začína náhlou bolesťou v krku a bolestivým prehĺtaním.

Medzi niektoré dôležité príčiny angíny patrí:

Vírusová infekcia, streptococcus a infekčná mononukleóza.

Keď je angína spôsobená baktériami, najbežnejší typ baktérií, ktoré spôsobuje zápal mandlí sú streptokoky.

Infekčná mononukleóza je jedným z vírusových ochorení, ktoré môžu spôsobiť zápal mandlí, ale existuje mnoho ďalších vírusov, ktoré môžu byť tiež za toto ochorenie zodpovedné. Medzi tieto patria: herpes simplex vírus, Streptococcus pyogenes a vírus Epstein-Barrovej (EBV), cytomegalovírus, adenovírus, a vírus osýpok.

Najčastejšie príznaky angíny

– Medzi najčastejšie príčiny patria vírusové infekcie, ako je chrípka, nachladnutie, mononukleózy. Streptokokus je najčastejšou bakteriálnou infekciou. Bakteriálna angína môže byť liečená antibiotikami, ale vírusový zápal mandlí nemôže.

– Tonzilitída sa prenáša najčastejšie z jednej osoby na druhú prostredníctvom kontaktom s inými ľudmi napr. kašľom, kýchaním, a hlienov.

– Len asi 30% angíny u detí je spôsobená zapáleným hrdlom
– Iba 10% z angíny u dospelých je spôsobená zapáleným hrdlom
– Bolesť v ústach pri prehĺtaní
– Bolesť hlavy
– Strata chuti do jedla je tiež bežným príznakom angíny
– Môže nastať zvýšená teplota počas angíny
– Zvracanie
– Bolesti brucha
– Biely alebo žltý povlak alebo hnis na mandliach
– Niektoré deti sa môžu sťažovať viac na bolesti v bruchu, ako na bolesť v krku.
– Zdurenie lymfatických uzlín na každej strane čeľuste.
– Bolesť ucha
– Zápach z úst

Liečba

Najlepšie je vyhľadať lekára, ktorý urobí výter z krku a podľa toho zistí o aký druh nákazy sa jedná a podľa toho stanoví diagnózu. Niekedy sa robí aj odber krvi z čoho sa zistí ako veľmi je napadnutý celý organizmus.

Doma môžete použiť rôzne kloktadlá ktoré bolesť utíšia, alebo Priessnitzov obklad – 1. látku namočíme v studenej vode dáme na krk aby dobre priliehala. 2. Potom dáme na krk nepremokavú vrstvu napr. igelit a v 3tej. poslednej fáze dáme už len suchú látku. Takže máme tri vrstvy. Tento obklad sa dá použiť aj pri iných ochoreniach ako horúčka, pri suchom kašli na hrudník, podkožné hematómy, rôzne výrony atď..

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *