Ťažkosti s prehĺtaním

Nad mechanizmom prehĺtania, podobne ako dýchaním či žmurkaním, sa len málokedy dlhšie zamýšľame. Aby sme však bez problémov a účinne prehĺtali, musí byť v súlade viacero veľmi komplikovaných mechanizmov. Zdravým ľuďom organizmus automaticky koriguje prehĺtanie i dýchanie. Napriek spoločnému vchodu, ktorým sú ústa, nekončí to, čo prehltneme, v pľúcach, a vzduch, ktorý vdýchneme, nekončí v žalúdku. Ak by tak bolo, v prvom prípade by ste sa zadusili a v druhom by vám roztiahlo a neskôr roztrhlo žalúdok. prehltanieOtváranie a uzatváranie dvoch rôznych ciest vedúcich z hrdla je riadené nervami a svalmi. Ak máte ťažkosti s prehĺtaním, môžete mať lokálne alebo z neurologického ochorenia mozgu (porážky) poškodené nervy. Svaly môžu zoslabnúť, ako napríklad pri myasthenii gravis. Tráviacu rúru môže zablokovať rakovina alebo infikovať huba, čo bolí a spôsobuje ťažkosti s prehĺtaním. Pri poruche autoimunity nazývanej sklerodermia pažerák zmeravie a stane sa nepružný, takže neposúva potravu do žalúdka ako za normálnych okolností. Keď sa zväčšia orgány pripojené na tráviacu rúru, tlačia na ňu a zužujú ju. A napokon, najbežnejšou príčinou ťažkostí s prehĺtaním je silná infekcia hrdla, pri ktorej sa vám nedá prehĺtať kvôli bolesti a opuchu. Je teda veľa fyzických podmienok, ovplyvňujúcich schopnosť prehĺtať. Niektoré z nich sú vážne. Tento symptóm si preto vyžaduje neodkladnú pozornosť lekára. Aby odhalil príčinu, naordinuje vám špeciálne vyšetrenia a röntgen, môžete mu však pomôcť stanoviť diagnózu skoršie, ak sa pozorujete a oznámite mu nasledovné:

Ak máte ťažkosti na začiatku prehĺtania, problém spočíva v hltane (oblasť medzi koreňom jazyka a začiatkom tráviacej rúry). Môže ísť o silnú streptokokovú infekciu, zapálené mandle, absces, plesňovú infekciu, ale aj poškodenie nervov po porážke či detskej obrne. Abnormálna funkcia svalov, ako napríklad pri myasthenii gravis, môže tiež spôsobovať ťažkosti na začiatku prehĺtania. Rovnako je to so zväčšenou štítnou žľazou, ktorá tlačí na tráviacu rúru.

Ak prehĺtate normálne, no potrava sa ťažko posúva dolu, máte niečo s pažerákom. Príčin je viac: a) pažerák je zúžený kvôli tumoru, ktorý sa v ňom nachádza, b) zvonka naň tlačí nádor, zväčšené žľazy či rozšírená aorta (hlavná artéria vychádzajúca zo srdca), c) pažerák jednoducho neposúva poriadne potravu.
Ak máte problém s prehĺtaním tekutín i tuhej stravy, asi máte silnú infekciu pažeráka alebo nádor. Aj neurologická porucha alebo strata pružnosti pažeráka vyvolávajú podobné príznaky.

Keď pevnú potravu prehltnete ľahko, ale máte problémy s tekutinami, porucha nespočíva v tráviacej rúre, ale v nervoch a svaloch hrdla. Ak trocha tekutiny, ktorú ste chceli preglgnúť, vytečie nosom, máte paralyzovaný mechanizmus prehĺtania, pravdepodobne z porážky.

Ak vám prehltnutie pevnej potravy spôsobuje trápenie, a s tekutinami je to v poriadku, potom je zablokovaný pažerák alebo oblasť okolo neho. Ak vám zovrie hrdlo, keď ste nervózny alebo rozrušený, a nemôžete prehltnúť alebo sa vám zdá, že máte hrču v hrdle a komplexná prehliadka neobjavila príčinu, máte emocionálnu poruchu zvanú globus hystericus. Postihuje častejšie ženy ako mužov. Čím dlhšie trvá, kým sa po prehltnutí objaví ťažkosť alebo nepríjemný pocit, tým nižšie spočíva problém. Napríklad, ak vám je prvých pätnásť sekúnd dobre, ale potom pocítite, že vás čosi ťaží, máte v spodnej časti pažeráka nejakú prekážku alebo hiátovú herniu, pri ktorej sa potrava vracia späť zo žalúdka do pažeráka.
Ak sa prehĺtanie progresívne zhoršuje, potom prichádza do úvahy rakovina pažeráka.
Keď problémy s prehĺtaním prejdú samy od seba, ide zrejme o nervovú poruchu alebo spazmus. A naopak, fyzická blokáda má tendenciu pretrvávať a zhoršovať sa.

Ak sa vám pregĺga ľahšie so zaklonenou hlavou, nie je problém v pažeráku, ale v hltane. Vyskúšajte si to. Keď sa vám nielenže ťažko pregĺga, ale aj to bolí, príčinou môže byť spätný tok kyseliny zo žalúdka do pažeráka (ezofagitída), spazmus, vred alebo poškriabané hrdlo. Možno ste prehltli kosť z ryby či kurčaťa, ktorá vám cestou do žalúdka poranila výstelku tráviacej rúry. Vracia sa vám potrava späť aj niekoľko minút či hodín po zjedení, najmä keď si ľahnete? Buď váš pažerák stratil pružnosť, alebo máte diverticulum – vak v jeho stene. Potrava, ktorú prehltnete, vyplní diverticulum, takže ju musíte vyvrátiť, aby sa vám uľavilo. Ak je tak, bude vám páchnuť z úst od rozkladajúcej sa potravy vo vaku. Ak ste boli pred nástupom ťažkostí s prehĺtaním niekoľko týždňov či mesiacov zachrípnutý, potom máte problém s hlasivkami. Ale ak je to naopak, teda zachrípnutosť sa objavila až po ťažkostiach s prehĺtaním, ide o silný dôkaz, že rakovinový nádor v pažeráku tlačí na nervy kontrolujúce hlasivky. Aj zväčšenie aorty v hrudníku môže vyvolať podobné symptómy. Máte okrem problémov s prehĺtaním aj problémy s chôdzou? To je príznakom generalizovanej poruchy, takzvanej amyotrofickej laterálnej sklerózy (ALS alebo Lou Gehrigova choroba), myasténie gravis či poruchy mozgu. Ak máte opuchnutý krk, tlačí vám na tráviacu rúru zväčšená štítna žľaza. Ak vás rozbolia prsty, keď ich vystavíte chladu, a k tomu máte ťažkosti s prehĺtaním, do úvahy prichádza porucha autoimunity sklerodermia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *