Škriabanie v hrdle – krku

Ak sa ráno zobudíte a škriabe vás v hrdle, inak sa cítite dobre a nemáte horúčku, na vine bude prekúrená spálňa so suchým vzduchom. Keď vás ale hrdlo bolí ďalej aj počas dňa, potom je bolesť dôsledkom niečoho iného. Čo to je a čo s tým urobiť? Nuž, môžete deň-dva počkať. bakterieAk je pôvodcom obyčajný vírus, prejde to samo od seba. Ale ak máte mierne zvýšenú teplotu a opuchnuté lymfatické uzliny na krku, zavolajte lekára. Predpíše vám antibiotiká, alebo ak máte inú vážnu chorobu, napríklad cukrovku, chronickú bronchitídu, zhoršenú funkciu obličiek či šelest na srdci, pravdepodobne vás pozve do svojej ambulancie. Pozrie vám do hrdla, vezme výter a pošle do laboratória na kultiváciu, aby vedel, aké organizmy sa vám v hrdle rozmnožili a na ktoré antibiotiká sú citlivé. Potom vám ich môže predpísať.

Či máte alebo nemáte volať lekára, keď vás škriabe v hrdle, závisí od viacerých faktorov.
Ak máte horúčku a bolí vás hrdlo, môže ísť o nejakú infekciu. Podľa štatistík je najpravdepodobnejšie, že to bude viróza (vírusový zápal hltana). Keď si pozriete do hrdla, zbadáte, že je červené, ale bez povlaku či škvŕn. Zvyčajnou bakteriálnou infekciou detí je streptokoková infekcia. Pokiaľ sa nelieči penicilínom, môže vyústiť do reumatickej horúčky, ktorá má v neskoršom veku za následok srdcové problémy. Túto infekciu spoznáte podľa bielych bodiek v hrdle. Dnes majú lekári súpravy (ktoré sa, dúfam, zjednodušia, aby ich mohli používať aj sami pacienti), ktorými vedia odlíšiť streptokokovú infekciu od ostatných.

Infekčná mononukleóza, vírusová infekcia vyskytujúca sa takmer výlučne u mladých ľudí, spôsobuje bolestivé pregĺganie. Hrdlo je červené, ale bez bielych bodiek, aké možno pozorovať pri streptokokovej infekcii. Aj lymfatické uzliny, najmä na šiji, sú opuchnuté, dobre ich vidieť a dajú sa nahmatať. Mimochodom, pri tejto vírusovej infekcii by ste nemali užívať antibiotiká. Najmä ampicilín by mohol mať za následok nepríjemný výsyp. Keď dieťa s boľavým hrdlom odrazu dostane horúčku, ktorá trvá niekoľko dní, pravdepodobne ide o zápal mandlí. Keď sa pozriete do hrdla, uvidíte zväčšené červené mandle, na každej strane jednu, pokryté smotanovožltým povlakom. Netreba sa ponáhľať a dávať ich vyoperovať. Táto operácia je rezervovaná pre špecifické prípady opakujúcich sa zápalov mandlí, čo je v dnešnej ére antibiotík dosť zriedkavé.

Existujú viaceré druhy bacilov, z ktorých vás môže škriabať v hrdle. Jeden taký, ktorý by vám asi nezišiel na um, je gonococus, spôsobujúci gonorrheu, čiže kvapavku. Praktikovanie orálneho sexu umožňuje jeho prenos z genitálií do hrdla. Pred niekoľkými generáciami by som na tento zoznam zahrnul aj záškrt. Vďaka očkovaniu sa mi však už celé roky nevyskytol jediný prípad tejto choroby. Z pohľadu migrácie toľkých ľudí s neistou imunizačnou minulosťou do tejto krajiny sa však pred ním stále treba mať na pozore. Hrdlo postihnuté záškrtom sa dá spoznať podľa tmavosivej membrány alebo povlaku na zadnej stene hrdla.

Hoci hrdlo, v ktorom vás škriabe, je zväčša postihnuté infekciou, niekedy to tak nemusí byť. Napríklad u starších ľudí môže bolesť, pálenie a nepríjemný pocit vyplývať zo žalúdočnej kyseliny prenikajúcej do tráviaceho traktu, čo sa stáva pri hiátovej hernii. Ak ste vy alebo vaše dieťa nevedomky prehltli kosť z ryby či kurčaťa, mohla vám cestou do žalúdka poškriabať hrdlo. Aby som to zhrnul: keď mi pacient zavolá, že ho bolí hrdlo, poviem mu, nech počká štyridsaťosem hodín, aj keď má mierne zvýšenú teplotu. Príznaky zvyčajne ustúpia. Ak je pacient aj potom chorý, pozvem ho do ambulancie, kde mu pozriem do hrdla, odoberiem vzorky na kultiváciu a predpíšem antibiotiká. U mladých ľudí skontrolujem, či nejde o infekčnú mononukleózu, čo sa dá zistiť jednoduchou, nenáročnou krvnou skúškou. Normálne im nepredpisujem antibiotiká, lebo by mohli zapríčiniť rozsiahly výsyp po tele. Niektorí lekári to však urobia, aby zabránili druhotnej infekcii. Ale ak ide o dieťa s boľavým hrdlom sprevádzaným horúčkou, opuchnutými uzlinami či nepekne vyzerajúcimi mandľami, čiže je podozrenie na streptokokovú infekciu, treba okamžité vyšetrenie u lekára, aby táto choroba nezostala neliečená.

Škriabanie v hrdle – príznaky

Čo môže znamenať Ako si sním poradiť
Vírusový zápal hltana – Prejde bez liečby
Streptokoková infekcia – Užívať antibiotiká
Infekčná mononukleóza – Oddych samoliečba. Vyhnúť sa antibiotikám
Zápal mandlí – Liečba antibiotikami. Občas je potrebný chirurgický zákrok
Gonorea – Liečba antibiotikami
Záškrt – Reaguje na antibiotiká
Spätný tok žalúdočnej kyseliny – Užívať antacidum

3 Komentovali článok “Škriabanie v hrdle – krku

  1. Nám v rodine pomáha pri takýchto problémoch (bolesť hrdla a zápaly v ústach) Bactoral. Dá sa kúpiť v lekárni, užíva sa 1 tableta denne.

      1. Slavka skus si precitat zopar clankov niektore su celkom poucne a su tam aj fajn rady, ale treba ist vzdy aj za doktorom nevies co mozes mat…tak to robim ja precitam co sa da ale aj tak zajdem 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *