Rakovina hrdla (hrtanu)

Rakovina hrdla sa v európskej únii pohybuje medzi 5 až 7 percentami všetkých prípadov rakoviny.  K väčšine prípadov rakoviny hrdla dochádza pri osobách starších ako 50 rokov. S rakovinou hrdla je diagnostikovaných dvakrát toľko mužov ako žien. Našťastie úsilie  vynaložené na vzdelávanie verejnosti o rakovine hrdla sa uplatnilo, lebo  počet úmrtí na rakovinu hrdla od roku 1980 rapídne klesol.rakovina

Rakovina  sa môže vyskytnúť kdekoľvek v krku ako napríklad v hlasivkách. Hrdlo je dutá trubica, ktorá smeruje od zadnej časti úst do pažeráka. Existujú rakoviny, ktoré sú agresívnejšie, ale hlavne závisí na ich umiestnení. Rakovinové nádory, ktoré sú umiestnené nad alebo pod hlasivkami sa šíria rýchlejšie, ako rakovinové nádory ktoré sa nachádzajú inde. Rakovina hrtana sa obvykle vyvíja v strednej časti krku, hneď za jazykom. Táto oblasť sa nazýva orofaryngu a je súčasťou hltanu. Asi 90 percent rakoviny krku sú spinocelulárne karcinómy.  Spinocelulárny karcinóm, alebo Squamous Cell Carcinoma (SCC) je forma rakoviny, kde sa nádor nachádza pod dlaždicovými bunkami. Tieto rakovinové dlaždicové bunky môžu preniknúť do hlbších vrstiev pod dlaždicové vrstvy a šíriť sa do iných častí tela. Bunky sa môžu množiť a zabíjať zdravé bunky. Ak nie je pozastavené množenie, môže tento stav mať fatálne následky.

Ak chcete vedieť, či máte alebo nemáte rakovinu hrtana, mali by ste vedieť niektoré z príznakov, ktoré sa môžu vyskytnúť. V prípade, že symptómy sa zistia včas, môže byť rakovina hrdla úspešne liečená. Cieľom liečby je zničiť nádorové bunky, predtým ako sa rozšírila aj do iných častí tela. Najčastejšie príznaky rakoviny hrdla sú zväčšené lymfatické uzliny na vonkajšej strane krku, pretrvávajúca bolesť hrdla, ťažkosti pri prehĺtaní alebo dýchaní, zmena tónu vášho hlasu a chrapot vo vašom hlase. Ďalšie príznaky, na ktoré by ste si mali dávať pozor je krv v slinách, pretrvávajúca bolesť ucha alebo kašeľ, krvácanie z nosa a bolesti hlavy. V prípade, že sa rakovina šíri, tieto príznaky sa zhoršia. Človek v takejto situácii môže mať väčšie ťažkosti s dýchaním alebo prehĺtaním. Táto osoba môže tiež stratiť svoj ​​hlas alebo schopnosť hovoriť. Tvár môže vyzerať hrozivo a koža môže vyzerať deformovaná a vyschnutá. V tejto fáze môže byť rakovina hrdla už veľmi ťažko liečiteľná.

Zatiaľ lekárski výskumníci neboli schopní určiť presnú príčinu rakoviny hrdla. Avšak, alkohol a tabakové výrobky môžu spôsobiť poškodenie buniek v sliznici hrdla. To je dôvod, prečo človek, ktorý fajčí a pije alkoholické nápoje má väčšiu pravdepodobnosť rakoviny hrtana, ako niekto čo len fajčí. Početné štúdie ukazujú, že dlhodobá práca s azbestom pri motorovej nafte alebo uhoľnom prachu môže tiež zvýšiť riziko na rakovinu hrdla.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *