Oslabená imunita

Symptómy–  pôvodcovia chorôb sa vyskytujú v celom tele: každé narušenie zdravotného stavu môže byť dôsledkom oslabenia imunity.oslabena-imunita

Príčiny – nedostatok živín, špeciálne nedostatok vitamínov –  preto imunitný systém (pozostáva z: týmusu, sleziny, lymfatického systému a bielych krviniek) nemôže dostatočne bojovať s pôvodcami chorôb (vírusmi, baktériami, plesňami atď.)

Pomoc vo forme vitamínov

S pribúdajúcim vekom sa u mnohých ľudí scvrkáva týmus. Tento orgán sa nachádza za hrudnou kosťou a od detstva po pubertu rastie. Po puberte dochádza často k zmenšovaniu týmusu a premene na tukové tkanivo. Pritom sa stále znižuje jeho imunitný výkon. Preto musí byť mimoriadne chránený pred voľnými radikálmi, ktoré vznikajú zo zvyškov hnilobného  a kvasného procesu v črevách. No napádajú ho aj škodliviny a jedovaté látky zvonku. Karotenoidy  (pred stupeň vitamínu ) a vitamín E sú najlepšími ochrannými látkami v bunkách žľazy. Čím vyššie sú ich koncentrácie, tým silnejší  je tento imunitný orgán, ktorý vytvára biele krvinky a trénuje ich na obranu proti mikroorganizmom. I slezina produkuje protilátky a musí byť pred škodlivinami chránená antioxidantmi, ako sú vitamín A, C a E. Vitamín C zohráva v krvi úlohu ochrannej polície, zvyšuje metabolickú činnosť rôznych lymfocytov a zameriava sa na biele krvinky, aby podľa možností pozbierali čo najviac kvázy nepriateľov a následne ich zničili. Vitamín C zvyšuje aj počet interferónov, obranných látok proti pôvodcom chorôb v telovej bunke.

Tip na zdravie

Na výrazné posilnenie koncentrácie karotenoidov vo všetkých telových bunkách je vhodná kúra rajčiakovou šťavou, pripravená z čerstvých rajčiakov. Pre zásobenie vitamínom E biochemici odporúčajú denne jednu polievkovú lyžicu rastlinného oleja lisovaného za studena (buď čistý, alebo v šaláte). Pritom nesmie chýbať veľa čerstvého ovocia (vitamín C). Ďalšie dôležité biologické látky imunitného systému sú: zinok (v celom zrne, pivovarskom droždí) a selén(v celom zrne, mäse, cesnaku, pivovarskom droždí, veľa ho obsahujú aj ryby, i keď má nižšie biologické využitie).

Komentoval článok “Oslabená imunita

  1. Ja sa pravidelne otužujem a bolesť hrdla mávam len zriedka a ešte aj vtedy si zaňu môžem sama napr. že som sa neobliekla dostatočne alebo pila rýchlo niečo ľadové. Môžem odporučiť otužovanie každému, má veľmi veľa pozitívnych dopadov na celé zdravie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *