Nádcha – Rinitída

Nádcha je vlastne prudkým zápalom sliznice nosa. Chorobu pravidelne sprevádza aj zápal nosohltana. Nádchu môžu vyvolať predovšetkým vírusy, potom baktérie a alergický pôsobiace látky.nadcha

V prípade novorodencov a dojčiat je priebeh zvyčajne vážnejší ako v neskoršom veku. Najmä novorodencom môže nádcha zapríčiniť ťažkú dýchavicu, pretože nevedia dýchať cez ústa. Sanie býva sťažené, ba niekedy až znemožnené. Pridájané deti treba preto pri nádche často kŕmiť lyžičkou. Celkový stav býva neraz vážny, spája sa s vysokými horúčkami, občas aj s kŕčmi.

Nádcha sa nezriedka komplikuje bakteriálnou infekciou, ktorá môže vyvolať hnisavý zápal susedných orgánov (najmä stredného ucha), niekedy môžu mikróby preniknúť aj do mozgových plien a spôsobiť ich zápal. Dosť často pri nádche vzniká hnisavý zápal prínosových dutín (sinusitída). Prejaví sa predĺženým trvaním nádchy, bolesťami hlavy, zvýšenými teplotami, hlienovo hnisovým výlučkom na zadnej stene hltana a kašľom. Sinusitídu môže sprevádzať aj zápal priedušiek.

U väčších detí sa zjavuje alergická nádcha. Vzniká z precitlivenosti organizmu na určité látky (alergény), napríklad prach, rastlinný peľ a rozpadové produkty mikróbov. Príznakmi alergickej nádchy sú kýchanie, vodnatá sekrécia, zdurenie nosovej sliznice, často i zápal spojoviek.

Nádcha býva pravidelným príznakom osýpok, chrípky a iných infekčných chorôb.

Liečenie nádchy závisí od príčiny, ktorá nádchu vyvolala. Pri akútnej nádche, keď sa následkom spuchnutia sliznice zúžia nosové priechody, vkvapkávame do nosa roztoky adrenalínu a iné prostriedky (Sanorin), ktoré zúžením ciev a znížením tvorby sekrétu uvoľnia nosové priechody. Pri komplikovaných nádchach sa liečenie neobíde bez celkovej liečby, najmä bez podávania antibiotík. Dôležité je, aby sa dieťa liečilo v miestnosti s čistým zvlhčovaným vzduchom a bezprašnom prostredí. Kožu na okolí nosa treba chrániť masťou, borovou vazelínou, Framykoinom a podobnými prípravkami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *