Choroby hrtana, priedušnice a priedušiek

Hrtan (larynx) je začiatočný orgán dolných dýchacích ciest. Pomocou jazylky je zavesený na spodinu lebky a pomocou prstienkovitej chrupky sa pripája k priedušnici. Jeho kostru tvorí niekoľko chrupiek. choroby-hrtanaNajväčšia z nich štítna chrupka spredu chráni vnútro hrtana a na krku vytvára hrboľ, ktorý nazývame ohryzok (pomum Adami). Pod ňou je prstien kovitá chrupka a na jej zadných výbežkoch sa kĺbmi pripájajú dve krhlovité chrupky. Medzi vydutinou štítnej chrupky a krhlovitými chrupkami sú napnuté dva hlasivkové väzy (hlasivky) a hrtanové svaly (časť z nich sa upína aj na prstienkovitú chrupku). Svaly hrtana inervuje návratný nerv. Priedušnica (trachea) a priedušky (bronchi) tvoria spojku medzi hrtanom a pľúcami v podobe systému vetviacich sa rúrok. Ich steny spevňujú a zaisťujú proti stlačeniu pružné chrupkové prstence. Priedušnica sa delí na dve hlavné priedušky, tie sa ďalej rozvetvujú do jednotlivých pľúcnych lalokov i segmentov a spolu tvoria tzv. prieduškový strom.

Tieto orgány spolu tvoria skupinu dolných dýchacích orgánov. Majú niekoľko funkcií: ventilačnú, ochrannú a hrtan aj hlasovú (fonačnú). Ich hlavnou (životnou) funkciou je zaistiť voľný prívod vzduchu do pľúc a odvod z pľúc (vdych a výdych).

Ochrannú funkciu predstavuje reflexná činnosť svalov hrtana a činnosť riasinkového epitelu, ktorý vystiela dýchacie cesty. Cudzie teleso v dolných dýchacích cestách vyvolá záchvat kašľa, ktorým sa organizmus usiluje zbaviť prekážky. Na kašlacom reflexe má účasť aj hrtan (jeho štrbina sa pomocou svalov najprv uzatvorí, a tak umožní podstatne zvýšiť tlak vzduchu v dolných dýchacích cestách, potom sa rozovrie, aby prudko vydýchnutý vzduch mohol strhnúť so sebou aj nežiadúci obsah.

Okrem toho sliznica dýchacích ciest posúva hlieny, prach atď. smerom k hrtanu, odkiaľ sa nahromadený obsah taktiež vykašle. Najzložitejšia je hlasová funkcia. Hlas vzniká v hrtane rytmickým prerušovaním vzdušného prúdu z pľúc. Vzdušný prúd prerušujú hlasivky, ktoré sú ovládané hrtanovým svalstvom. Výška hlasu sa mení podľa napnutia hlasiviek a jeho sila závisí od tlaku vydychovaného vzduchu. Článkovanie hlasu (artikuláciu) riadi hltan, ústna i nosová dutina a prínosové dutiny. V týchto orgánoch sa hlas aj rezonanciou mení na hlásky, takže dostáva ľudský charakter. Výšku a silu hlasu kontroluje sluch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *