Choroby hltana

Z chorôb hltana majú v detskom veku najväčší význam angíny a zväčšená nosohltanová mandľa (adenoidné vegetácie).hltan

Angína je prudký zápal lymfatického (miazgového) kruhu hltana, ktorý sa skladá najmä z podnebných mandlí, z nosohltanovej a jazykovej mandle. Zápal môže postihovať buď jednotlivé časti lymfatického kruhu, alebo všetky mandle súčasne.

Angína je častá najmä v predškolskom a školskom veku; medzi dojčatami je zriedkavá.
Nebezpečné sú predovšetkým neodborne liečené hnisavé angíny, lebo často spôsobujú komplikácie abscesy (nahromadenie hnisu) v blízkosti mandlí, zápal stredného ucha a krčných lymfatických uzlín.
Osobitne významná je príčinná súvislosť medzi angínami vyvolanými streptokokmi a medzi reumatickou horúčkou, prípadne prudkým zápalom obličiek. Spomenuté vážne choroby sa môžu zjaviť asi dva týždne po prekonaní streptokokového zápalu mandlí, teda už v čase normálneho zdravia. Po včasnom a dostatočne dlhom liečení streptokokových angín antibiotikami (najmä penicilínom) sa tieto choroby spravidla neprejavia.

Zdurenie nosohltanovej mandle. Nosohltanová mandľa, nazývaná aj treťou mandľou, leží v klenbe a na zadnej stene nosohltana. Jej zväčšenie badať najmä u batoliat a v predškolskom veku. Zväčšená mandľa zabraňuje voľne dýchať cez nos, takže postihnuté deti dýchajú otvorenými ústami, chrčia pri dýchaní, v noci nepokojne spia, chrápu a sliznice úst a hrdla im vysychajú. Následkom sťaženého dýchania sa im zúži horná čeľusť, líca vpadnú, poruší sa postavenie zubov a zhryz, horné rezáky vyčnievajú a očné gule sa vypučia. Veľká tretia mandľa môže narušiť sluch a zapríčiniť zaostávanie v telesnom i duševnom vývoji; zväčša je aj sídlom pretrvávajúcej infekcie. Podporuje hromadenie hnisavého hlienu v hrdle, časté horúčkovité zápaly dýchacích orgánov, nechuť do jedenia, málokrvnosť, chudnutie a pri dlhšom trvaní i deformácie hrudníka a chrbtice.

Liečba spočíva vo včasnej operácii (adenotómii), ktorá je veľmi jednoduchá a prakticky bez rizika. Operovať možno už v 2. roku. Výsledky operácie sú obyčajne veľmi dobré, deti sa zmenia často až na nepoznanie.

Kým odstránenie veľkej tretej mandle jednoznačne odporúčame, k operačnému vybratiu podnebných mandlí (tonzilektómii) sa treba odhodlať až po dôkladnej úvahe a zriedka prv ako v 6. roku života. Mandle majú totiž dôležité funkcie, najmä miestnu ochranu proti infekcii, účasť pri zvyšovaní odolnosti tela voči infekcii a i. Treba vedieť aj to, že v predškolskom veku bývajú mandle často veľké, ale netreba ich len preto vybrať, lebo po 6.-7. roku sa obyčajne samy zmenšia a zriedkavejšie sa zapália, pretože odolnosť dieťaťa sa zvýši. Ak sú však podnebné mandle stálym sídlom infekcie, treba ich vybrať. O tom rozhodne po dôkladnom vyšetrení detský lekár a odborník na krčné a ušné choroby.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *