Bolesť hrdla detí

Bolesti v hrdle sú obyčajne príznakom infekcie dýchacích ciest. Najmenšie deti vám, samozrejme, nedokážu povedať, že ich bolí v hrdle, určite si však všimnete, že sa im ťažko prehĺta. Tieto bolesti najčastejšie vznikajú zo zápalu mandlí (tonzilitídy), ktorý je vyvolaný streptokokovými baktériami, ďalej pri prechladnutí alebo chrípke. Niekedy ich však zapríčiňuje aj iný zápal, napr. hrtana a krčných uzlín alebo priušníc.

Je to vážne?

Bolesti v hrdle nie sú vo väčšine prípadov závažné. Ak je však dieťa zvýšene citlivé na strep- tokokové baktérie a dostane streptokokový zápal hrdla, môže sa to prejaviť aj na iných čas-tiach organizmu. Medzi vážne komplikácie patrí zápal obličiek a reumatická horúčka.

Čo by sme mali urobiť najprv?

Ak sa dieťa sťažuje na bolesti v hrdle alebo ak má ťažkosti pri prehĺtaní a prestane jesť, pozrite sa mu pri dobrom osvetlení do hrdla; hlavu mu pritom zakloňte a jazyk pritlačte jemne nadol rukoväťou čistej lyžičky. Požiadajte ho, aby povedalo „á“. Roztvorí sa tak vnútro hrdla, čo nám umožní vidieť prípadný zápal.
Ohmatajte obidve strany krku i miesto pod bradou; zistíte tak, či dieťaťu neopúchajú uzliny – pri opuchnutí zacítite pod kožou hrčky veľkosti hráškov. Zmerajte dieťaťu teplotu.
Keďže bolesti v hrdle sú najpravdepodobnejšie spôsobené infekciou, nepustite dieťa do školy, až kým nenavštívite lekára.

Nemali by sme sa obrátiť na lekára?
Vyhľadajte lekára čo najskôr. Ak ide o streptokokový zápal hrdla, treba ho okamžite liečiť, aby ste sa vyhli komplikáciám.

Čo pravdepodobne urobí lekár?
Lekár dieťa vyšetrí, aby zistil príčinu bolestí. Ak zápal vyvolali streptokokové baktérie, predpíše antibiotiká.

Ako môžeme pomôcť sami?

Pocit bolesti v hrdle zmierňujte podávaním studených alebo horúcich nápojov s citrónom (prípadne vlažnými zábalmi krku).
Dávajte dieťaťu piť veľa tekutín. Ak neje preto, lebo ho bolí pri prehĺtaní, jedlo mu rozmixujte.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *