Antibiotiká, prečo?

Veľa ľudí má pri bolesti hrdla pocit, žeby mali isť k lekárovi a hneď si dať predpísať antibiotiká, to ale nie je niekedy vôbec treba. Asi iba pár percent bolestí hrdla je spôsobené baktériami ako sú angína (na angínu antibiotiká zaberajú).antibiotika

Angínu rýchlo spoznáte, lebo v hrdle vás to strašne bolí a na viac sa celkovo cítite veľmi slabo, zle a teplota sa niekedy vyšplhá aj nad 38 stupňov Celsia. Netreba to už ale podceňovať a treba rýchlo zájsť za lekárom. Bolesť hrdla je viac menej len následkom virózy, teda nachladenia. Jediné čo v takejto situácii môžete urobiť je stlmiť príznaky ako sú bolesť a chrapot.

Bolesť celkovo utlmujú liečivé prípravky s obsahom paracetamolu, kyseliny acetylsalicylové a ibuprofenu.
Tekutiny vyplavujú z tela škodlivé látky a tiež riedia hlien ale aj nahradzujú tekutiny ktoré ste už vypotili. Zvlhčiť krk tiež pomáha teplý ovocný, bylinkový čaj s citrónom. Citrón pridáme až keď bude čaj už trochu chladnejší lebo by sme prišli o vitamín C.

Ďalším spôsobom ako utlmiť bolesť hrdla je dezinfekčnými prípravkami vo forme tabliet na cmúľanie, kloktanie alebo vo forme sprejov.

Bolesť hrdla u detí

Bolesť hrdla trápi najviac deti pred zimou a na začiatku jari. Deťom do troch rokov nikdy nič nedávajte alebo sa poraďte s lekárom. Od troch do šesť rokov by nemali zase používať prípravky s obsahom lokálnych anestetík. Najviac osožné sú čaje napr. zo šalvie, mätový alebo z kvetov čiernej bazy. Hlavne deťom dávajte ovocie a zeleninu s vysokým obsahom vitamínu C, vitamín A a beta-karotén, ktoré sa nachádzajú napr.: oranžovom a žltom ovocí a v zelenej listovej zelenine. Deťom dávajte hlavne veľa tekutín ktoré pomôžu zvlhčiť suchú sliznicu. Obmedzíme sladkosti a mliečne výrobky. Nezabudnite, že dieťa by malo mat okolo krku nejakú šatku a v miestnosti kde spí by mal byť osviežovač vzduchu, ktorý bráni vyschýnaniu sliznice.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *